گوشنا

گوش شنوای من و شما

زیبایی و حجاب: لطفاً زن نباشید!

زن ذاتاً موجودی است که دوست دارد زیبایی‌اش را عرضه کند. این یک واقعیت مسلم است که همگی باید آن را قبول نمایند. با وضعیت افتضاح ازدواج در جامعه ما برای زنان و دختران، چطور انتظار داریم که مسأله حجاب را به شیوۀ فعلی حل کنیم؟
قانون یک مسأله مورد احترام برای همه است، اما تا به حالا به این فکر کرده‌ایم چرا برخی مسائل انقدر چالش ایجاد می‌کند؟ چرا مسأله "حجاب" هنوز حل نشده است؟

من یک آدم عادی هستم که در این کشور زندگی می‌کنم و تابع قانون و دین هستم. یک طرف قضیۀ "حجاب"، مسائل جنسی در کشور است که باید بدون تعارف آنها را بپذیریم و برایشان راهکار اجرایی ارائه دهیم؛ زن و دختر ذاتاً می‌خواهد زیبایی خود را عرضه کند؛ وقتی نه خواستگاری است و نه همسری، این میل توسط چند نفر می‌تواند کنترل و یا احیاناً سرکوب شود؟ آیا همه "یوسف صفت" می‌شوند؟ خیر. شهوت این مسائل را نمی‌شناسد! لطفاً و خواهشاً از "خدا"، "تقوا" و این مسائل در معیار کلان حرف نزنیم، چون ما با طیف وسیعی از افراد با سلایق گوناگون روبرو هستیم. زن، زن است؛ زیباییش را برای شوهرش نتواند عرضه کند، جای دیگر عرضه می‌کند! این ذات یک آدمیزاد از جنس مؤنث است؛ و اگر این زن کمالات اخلاقی را در خود رشد داده باشد، می‌توانیم امیدوار باشیم که شاید بتواند بر امیال خود تا حدی غلبه کند.

من نمی‌گویم بی‌حجابی را قانونی کنیم؛ خیر! من فقط معتقدم که برای مسأله حجاب باید راهکار عملیاتی ارائه داد. نمی‌شود به زنان و دختران بگوییم: لطفاً زن نباشید! من خودم فرزند یک مادر چادری هستم، اما این دلیل نمی‌شود بتوانم خواهر خودم را هم به زور چادری کنم! وقتی می‌بینم تنها خواهرم از چادر فراری است و چادر به سر نمی‌کند و احیاناً توجه زیادی به پوشیده شدن کامل موهایش هم ندارد، باید ببینم مسأله و ریشه کجاست؟ زنان و دختران نصف جامعۀ ما هستند و باید مسائل مربوط به آنان را همزمان با مسائل روز نگاه نمود و ارائۀ راه‌حل کرد.

زیبایی و حجاب
شرایط  جامعه پیچیده است


دنبال شدی میشه دنبال کنی
مسئله حجاب فقط زن نمی شناسد، مردانی هستند که دوست دارند عضله خود را نشان دهند و بگویند خوش اندام هستند.
حجاب باید فرهنگ شود، باید باور شود، باید دیده شود.
سوال اینجاست چقدر سعی شد که حجاب دیده شود و جلوی بی حجابی گرفته شود؟
برای رشد حجاب باید از ورود ابزار بی حجابی جلوگیری شود.
این عکس منو یاد عکس روی جلد کتاب جنگجوی عشق انداخت!
+ من تو وبلاگم در پست گشت تعصب و فلسفه لگد خورده حجاب در مورد راهکار کمی صحبت کردم... بد نیست حالا که خودتون هیچ پیشنهادی ندارید یه نگاهی به اون پست بندازید
تشکرحتما پست شما را نگاه می‌کنم اما پیدا نکردم مطلب "گشت تعصب و فلسفه لگد خورده حجاب" را.
اجبار هیچ جا کارساز نیست
سلام علیکم
این نکته را هم باید در نظر داشت که در این ریشه‌یابی مسأله و ارائه‌ی راه‌حل تعداد قابل‌توجهی از بانوان با سطوح و انواع مختلف پوشش، خواهان آن هستند که به حرف‌های خود آنان نیز توجه شود و در تصمیم‌گیری و ارائه‌ی راه‌حل مشارکت داشته باشند.
سلام
ممنون از دغدغه مندیتون
راهکار بسیار است فقط یه نکته از توی متنتون :
...وقتی نه خواستگاری است و نه همسری...
کی گفته اینا که بی حجاب میان بیرون از خونه همسر ندارند؟؟؟
کی گفته اینا که بی حجاب میان بیرون از خونه خواستگار ندارند؟؟؟
همین را بگم که مشکل بزرگ جامعه فعلی ما پدر و مادر هایی هستند که هیچ از شهوت و میل جنسی و مسائل زناشویی سر در نمیارند چون ..
چون خودشون زود ازدواج کردند و مشکلشون به موقع حل شد شایدم زود تر از موقعش! یعنی زود تر از حساس نیازشون!
بیایید یه کم عاقلانه تر فکر کنیم!
راه حل هست ولی ...
اجرا نمی شه!
یه وقت فکر نکنیم که جامعه ما اسلامی شده و در نتیجه راه حل های اسلامی برا حجاب جواب نداده!
نه خیر اگه یه ذره پدر و مادر ها به فکر بچه هاشون بودند و دغدغه مند دنبال رفع نیازاشون بودند این مشکلات پیش نمی اومد همون طور که الان برخی از خانواده ها این کار را کردند و همین الان توی این جامعه دارن لذت فرزندهای گلشون را می برند!
خلاصه حرف زیاده فقط خواستم تذکر داده باشم!

چه راه حلی؟ منظورتان این است که پدرومادرها کمک کنند؟ اگر این است، باید عرض کنم که خیلی پدرومادرها نمی‌توانند بزرگوار!
اگر منظورتان ازدواج موقت است نیز متاسفانه این حلال خدا از حرام نزد جامعه بدتر است!
بنظرم بی حجابی منشا نبود شوهر و مجرد بودن نیست.من کاملا با شما مخالف هستم.
ادمی در ذات خود از تحسین و تایید دیگران لذت میبرد. هرکسی توی یک راهی دنبال تایید دیگران هست. چه بسا خانوم هایی که توی حیطه آشپزی و سفره آرایی و خانه داری و... دنبال پیشرفت و تایید گرفتن هستند.یکسری هم توی حیطه تحصیلات و موقعیت اجتماعی...یک عده هم به ظاهر خودشون گیر دادند و زیبایی رو توی عمل و جراحی های پلاستیکی جستجو میکنند.

و اینکه میگند شوهر نیست اساسا اشتباست....بهتر هست بگند مردِ مناسب برای زندگی نیست.وگرنه میشه سر یک ماه ازدواج کرد، و البته سال دیگه اش پله های دادگاه خانواده رو بالا و پایین کرد.
ان شالله منظور شما از مرد مناسب، این نباشد! پژوهشهای انجام شده نشان می دهد بیش از ۶۰ درصد از دختران در سن ازدواج دچار سندرم سیندرلا هستند.
با توجه به رضایت بخش نبودن آمار ازدواج، مواردی که دختران جوان بین ۱۸ تا ۳۰ سال، دلیل اصلی عدم تمایلشان به ازدواج می دانند مربوط به سندرم سیندرلا یا منتظر شاهزاده سوار بر اسب سفید است.
در پژوهشهای میدانی که در ۴ شهر تهران، رشت، اصفهان و ابهر انجام شد از هر ۱۰۰ دختر ۶۰ نفر در هر شهر مناسب بودن همسر مورد نظر را شرط ازدواج اعلام کردند که در عبارت مناسب بودن مدرک تحصیلی، وضعیت مالی، خانه شخصی و جذابیت ظاهری نهفته بود.
۱۵ درصد این افراد نظری نداشتند یعنی درباره اش فکر نکرده بودند و بقیه ازدواج را مشروط به رضایت والدین و تایید آنها و موجود بودن شرایط اولیه اعلام کردند.
سندرم سیندرلا درمورد دخترانی صدق می کند که منتظر دکتر یا مهندس با اتومبیل لاکچری و زندگی آنچنانی هستند که همین عده بعد از عبور از سن ازدواج به حداقل شرایط رضایت می دهند.
توقعات غیرمتعارف دختران آنها را مستعد پذیرش و رشد سندرم سیندرلا می کند مخصوصا اگر دختران دارای تحصیلات عالی یا خانواده متمکن باشند دیگر در داشتن این سندرم نباید تاکید داشت.
مجید ابهری، استاد دانشگاه
فقط یه سوال:
این پدر و مادر هایی که نمی توانند! چه طور توانستند سن ازدواج را به راحتی بالا بیاورند فقط به قیمت خوشبختی فرزندشون؟
مهم تفکر حاکم بر پدر و مادره که باید تغییر بکنه! واین تغییر صورت نمیگیره مگه با گفتن و نمونه نشون دادن و خیلی کارهای فرهنگی!
تفکر حاکم یعنی چی برادر من؟ اگر منظورت اینه پسر بیکار می تونه بره ازدواج بکنه باید بگم خیر! من تجربه واقعی را عرض می کنم.
من نمی دونم شما چند سالتون هست؛ مجردید...متاهلید..؟ اما اینکه یک آقا پسر بره ازدواج بکنه و شرمنده زنش بشه، همون بهتر که ازدواج نکنه!
زمان مادران من و شما هم ببخشید...مُرد و تمام شد عزیزم. اینکه آقا پسر بره زن بگیره و بعد قسط و هزینه های زندگیش را پدرش یا پدر خانمش بده همان بهتر که زن نگیرد!
سلام
خیلی خیلی شرمنده
انگار خیلی ناراحت شدید!
سعی می کنم دیگه مزاحمتون نشم!
اما حرفایی که زدم عین واقعیته!
جوابهای سوالهاتون را بلدم ولی می ترسم بگم بیشتر ناراحت بشید
یاعلی
شما کلی گویی فرمودید! خیر. ناراحت نمی شوم. عرض کردم شعار ندهید فقط. همین. جواب سؤالات رو بدهید با خیال راحت. فکر نمی‌کنم به اندازه من که طلاق داده شدم! و فریب خوردم ناراحتی گذرانده باشید؛ پس راحت باش!
یکی از راه حلها شاید این باشه که پسران مذهبی دنبال دختران بی حجاب برای ازدواج نباشند که بخواهند بعد از ازدواج اونها رو به حجاب دعوت کنند و مثلا کار فرهنگی کرده باشند!
مثلا یکی از اقوام نزدیک دعای کمیلش ترک نمیشده الان خانمش با لباس و نه مانتو مقابل جمع حاضر میشه!!
خب چون وقتی رفته خواستگاریش اینطوری پسندیده خانم رو و الان حق اعتراض نداره ! متاسفانه جامعه به اون سمت ناکجا داره کشیده میشه!
و از طرفی دختران محجبه چون دیده نمیشن و ذات زن که فرمودید زیباییست به سمت بدحجابی کشیده میشه.

دیدم که میگم!
باید ریشه را دید که چرا ان بزرگوار که دعاش ترک نمی‌شه، سراغ این خانم رفته!
جسارت و غیبت ایشان نشود اما به نظر بنده، دینداری ایشان اشکال دارد؛ یا فردی مذهبی است و حجاب و پوشش را قبول دارد یا ندارد؛ حد وسط نداریم؛ داریم؟
سلام
چندان با این قسمت مطلبتان که بد حجابی ناشی از وضعیت افتضاح ازدواج هست موافق نیستم . این یعنی اگه همه دخترها موفق به ازدواج به موقع بشوند بد حجاب نداریم ؟ پس آنهایی که ازدواج کرده اند و همچنان بد حجاب هستند کجای قضیه قرار می گیرند ؟
این فقط  یکی از دلایل هست در کنار سایر دلایل ...
راه حل شاید باید طور دیگری نگریست (-: 
همین ... ( قبول دارم که مبهمه )
آنهایی که ازدواج کرده اند و همچنان بد حجاب هستند متأثر از جمعیت ازدواج نکرده و یا مطلقه یا بی‌همسر هستند. الایحال به هیچ عنوان نمی‌توانیم وضعیت اقتصاد را نادیده بگیریم. نقش مهمی دارد. ضمن اینکه نمی‌توانیم خط کشی قرار دهیم که همه زنان و مردان در یک بازه خاصی ایمانی و اعتقادی باشند؛ چون شدنی نیست!
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
درباره من
ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ
گوشنا مخفّفِ "گوش شنوا" هست؛
عاشق نوشتن هستم؛
از سال1375 می‌نویسم و از سال1384 تاکنون، نوشتن و تولید محتوا را در وبلاگ دنبال می‌کنم.
از اینکه یادداشت‌های مرا می‌خوانید، سپاسگزارم.
Designed By Erfan Powered by Bayan